Forum www.twojepaznokcie.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Rodzaje cery
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.twojepaznokcie.fora.pl Strona Główna -> Pielegnacja Twarzy I Dloni
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Chomiczynka
Expert
Expert



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 1150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dąbrowica_małopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:41, 01 Mar 2010    Temat postu: Rodzaje cery

TŁUSTA
Ma kolor szarożółty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej ujścia gruczołów łojowych, w postaci rozszerzonych porów z zaskórnikami. Jest słabo ukrwiona, a łój skórny jest wydzielany w nadmiernej ilości Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne - wiatr, zimno i słońce, a także na mydło, wodę; słaby wpływ na cerę tłustą mają bodźce zewnętrzne, zaś dużo silniejszy wewnętrzne, takie jak stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego. Stosunkowo późno zaczyna się starzeć, w wieku starszym nie ulega patologicznemu wysuszaniu. Wadą są powikłania trądzikowe i skłonność do tworzenia zaskórników. W miesiącach letnich wygląda lepiej ze względu na upłynnienie łoju pod wpływem ciepła, co nie blokuje porów. Cera tłusta nie występuje w dziecinstwie, ujawnia się dopiero około 12 roku życia, co jest związane z wzmożoną stymulacją hormonalną gruczołów płciowych i gruczołów łojowych.

MIESZANA
Jedne partie skóry są suche, inne zaś tłuste. Najczęściej partią tłustą jest środkowy pas - czoło, nos, broda; partie boczne są suche. Bywa jednak odwrotnie. Skóra źle znosi wodę i mydło, co objawia się podrażnieniem, zaczerwienieniem, uczuciem pieczenia i napięciem skóry. Na ten rodzaj skóry odziaływuje wiele czynników zarówno wewnętrzych jak i zewnętrznych, które mają istotny wpływ na jej funkcjonowanie.

SUCHA
Cera sucha ma jasny kolor, jest cienka, mało elastyczna, gładka, mogą na niej występować przebarwienia, pojawia się sieć rozszerzonych naczyń krwionośnych, może się łuszczyć, reaguje zaczerwienieniem na mydło, wodę i warunki atmosferyczne.
Cera taka szybko się starzeje, a pielęgnowana niewłaściwie szybko staje się cerą starczą. Około dwudziestego roku życia zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki wokół oczu, ust i szyi. wskazna jest intensywna pielęgnacja i profilaktyka przeciwzmarszczkowa, ponieważ już w młodym wieku skóra staje się co raz cieńsza.

NORMALNA
Wystepuje tylko u dzieci do okresu pokwitania. Jest jędrna, napięta, nie widoczne są na niej naczynia krwionośne, plamy barwnikowe, nie jest przesuszona.Właściwie reaguje na warunki atmosferyczne oraz mydło i wodę. Skóra normalna ma zabarwienie-cielistoróżowe.

Każdy z tych typów cery może równocześnie wykazywać inne charakterystyczne cechy i wówczas wyróżniamy cerę:
Trądzikową
Trądzik pojawia się zarówno u dziewcząt jak i u chłopców w okresie dojrzewania. Jest jedną z największych bolączek młodzieży (ostatnio obserwuję także tzw. późny trądzik - zwykle u kobiet po 20 roku życia). Trądziku młodzieńczego nie należy bagatelizować. Błędny jest pogląd, że dolegliwość ta przechodzi z wiekiem. Trądzik może mieć różnorodną postać: od formy zaskórnikowej, przez drobne krostki, po blizny. Każdy rodzaj trądziku wymaga konsultacji z lekarzem dermatologiem, w lekkich postaciach pomocne mogą być zabiegi przeciwtrądzikowe w gabinecie kosmetycznym. Przeważnie kuracja musi być wielokierunkowa. Zalecane są zarówno środki kosmetyczne, miejscowe jak i ogólne - farmakologiczne: antybiotyki, preparaty cynkowe, witaminowe, metody fizykalne. Trądzik może być skutkiem zaburzeń hormonalnych , zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy( pomocna może okazać się konsultacja z lekarzem endokrynologiem), nieprawidłowych czynności przewodu pokarmowego.
W przypadku wystąpienia trądziku młodzieńczego ważna jest podstawowa pielęgnacja, higieniczny, racjonalny tryb życia (pedantyczna czystość, dotlenianie organizmu, odpowiednia dieta, sen).

Zniszczoną
Cera zniszczona jest trudna do pielęgnacji. Na zniszczenie cery wpływa zanieczyszczenie środowiska, smog, stres, tryb życia i wiele innych czynników, które powodują, że skóra staje się bezbronna, a wolne rodniki atakują komórki naskórka, co prowadzi do uszkodzeń skóry, czyli przyspieszenia procesu starzenia.
W dzisiejszych czasach coraz częściej spotyka się osoby, których skóra jest szara, zmęczona, jej wygląd świadczy m.in. o zakłóceniach w procesie oddychania komórkowego. Zanieczyszczenia atmosferyczne, stres i niehigieniczny tryb życia (nikotyna, alkohol, brak snu itp.) ograniczają możliwości pobierania tak ważnego dla naszej skóry tlenu. Każdy rodzaj cery może być równocześnie cerą zniszczoną. Zdarza się ,że osoby młode mają bardzo zniszczoną cerę -nalezy wówczas pielęgnować ją tak jak cerę dojrzałą.

Starczą
Proces starzenia obejmuje nie tylko naskórek.
Objawy starzenia się skóry powstają zarówno na powierzchni, jak i w warstwach leżących głębiej. Główne zmiany powstają w skórze właściwej. Polegają one na degradacji włókien kolagenowych i sprężystych. Powstają zmarszczki, dochodzi do suchości i silnego złuszczania naskórka.
W wyniku działania promieniowania świetlnego zewnętrzna martwa warstwa naskórka staje się niespójna i gruba. Proces starzenia polega więc na tym, że skóra staje się sucha, mało elastyczna, chropowata, pokryta zmarszczkami, a z wiekiem zaczynają pojawiać się przebarwienia i odbarwienia, naczyniaki, plamy soczewicowate, brodawki, łojotokowe zmiany zastoinowe, jak również nadmierne rogowacenie.

Atroficzną
Atrofia (zanik) skóry fizjologicznie jest związana z procesem starzenia się, którego tempo zależy od czynników genetycznych. Około 30 roku życia zmarszczki mimiczne zaczynają powoli przechodzić w trwałe, widoczne nawet przy całkowitym spokoju mięśni twarzy. Po czterdziestce pojawiają się zmarszczki promieniste nad wargą górną. Początkowo są one nikłe, w miarę upływu czasu zaś coraz głębsze. Do ich powstawania przyczyniają się: częste palenie papierosów, ściąganie mimiczne ust, ubytki uzębienia i nadmierne opalanie.
Na proces starzenia się skóry ogromny wpływ mają zmiany hormonalne, szczególnie w okresie menopauzy, w czasie którego, oprócz zaniku hormonów, występuje często osłabienie stanu psychicznego, co bardzo uwidocznia się na twarzy. Owal twarzy staje się nieregularny, fałdy "linii smutku" pogłębiają się, opadają policzki, widoczne zmarszczki pojawiają się na czole, nasadzie nosa, szyi i dekolcie.
Bardzo niekorzystny wpływ na skórę mają papierosy, nikotyna przyczynia się do skurczu naczyń krwionośnych i do gorszego odżywienia. Wygląd skóry osób palących różni się od skóry osób niepalących, tzn. występuje na niej dużo więcej zmarszczek, skóra ma kolor ziemisty i często pojawiają się rozszerzone naczynka krwionośne. U osób palących proces starzenia się skóry ulega przyspieszeniu.
Skóra atroficzna ulega ścienieniu, traci rozciągliwość i elastyczność, następuje zanik tkanki tłuszczowej, zanik przydatków skóry, powstają głębokie zmarszczki.
Atrofia może powstać spontanicznie lub jako konsekwencja innych chorób skóry, zmiany zaś mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty.

Naczyniową
Kruchość i nadwrażliwość naczyń krwionośnych jest jednym z czynników przyczyniających się do powstawania trądziku różowatego.
Z czasem skłonność do pojawiania się rumieni utrwala się. Kruche naczynia włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, potocznie nazywane pajączkami.
Skłonność do występowania rozszerzonych naczyń krwionośnych (teleangiektazji) występuje już w dzieciństwie, a po dwudziestym roku życia naczynka zaczynają być widoczne.
Skórę tę przy pielęgnacji należy traktować jako nadzwyczaj wrażliwą. Bardzo często reaguje ona długotrwałym rumieniem, czasem opuchlizną, pieczeniem i swędzeniem.
Zaczerwienienie może pojawiać się w okolicy policzków, nosa i brody, najczęściej na skutek picia kawy, mocnej herbaty, alkoholu, spożywania ostrych przypraw, a nawet w przypadku zjedzenia gorącego posiłku.
Do pierwszych sygnałów tej dolegliwości można również zaliczyć pojawianie się rumienia wywołanego zmianą temperatury, wzruszeniem lub zdenerwowaniem.
Rozszerzone naczynka mogą powstać przy każdym typie cery, ale najbardziej narażona na tę dolegliwość jest skóra delikatna, cienka i wrażliwa, nie bez znaczenia jest też głębokość unaczynienia skóry. Bardzo trudna w pielęgnacji jest cera tłusta i naczyniowa.

Wrażliwą
Skóra wrażliwa objawia się uczuciem pieczenia, mrowienia, ściągania, szczypania,swędzenia, który występuje po myciu wodą lub po stosowaniu niektórych kosmetyków.
Coraz częściej spotyka się ten rodzaj cery, a wiąże się to przede wszystkim z obciążeniem środowiska naturalnego toksynami i z nieodpowiednią pielęgnacją, stosowaniem kosmetyków o wysokim stopniu aktywności, często niewłaściwych do danego typu cery i wieku. Ogromny wpływ na uwrażliwienie ma nadmierna ilość promieniowania słonecznego, nie tylko naturalnego, ale także sztucznego (solaria), przegrzanie i suchość pomieszczeń oraz stresy.
Spośród czynników środowiska naturalnego, nie tylko toksyny mają negatywny wpływ na cerę. Są to również zanieczyszczenie kurzem i pyłem, oddziaływanie włókien sztucznych na skórę, pyłków roślin, nieprawidłowe odżywianie się oraz brak ruchu. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do ubytku wilgoci i warstwy ochronnej tłuszczu ze skóry.


-test pomagający wykryć jaki sie ma rodzaj cery:
*test na tłustość skóry:
rano, po obudzeniu się przyłożyć lusterko do czoła policzków i brody i przypatrzeć się dokładnie powierzchni: jakie jest odbicie: wilgotne i tłuste, tylko wilgotne, czy nie ma nic na powierzchni.
*test na wilgotność skóry: uchwycic na chwilę między dwa palce małą fałdkę skóry pod powieką dolną i obserwuj jak długo ta "zmarszczka" się utrzymuje.
Cera normalna:ślad tłuszczu na lusterku jest ledwie widoczny, "zmarszczka" ginie natychmiast.
Cera sucha:odcisk na lusterku nie wykazuje śladów tłuszczu, a tylko lekką wilgoć, "zmarszczka" utrzymuje się najwyżej pół minuty.
Cera tłusta:odcisk na lusterku jest tłustawo-wilgotny, "zmarszczka" szybko się wygładza.
Cera mieszana:odcisk z czoła na lusterku wykazuje wyraźny tłusty ślad , ten z policzków jest ledwo widoczny, "zmarszczka" utrzymuje się ok. pół minuty.

*Test wrażliwości skóry na czynniki zewnętrzne np. dotyk
Trzonkiem łyżeczki zakreśl na czole i policzkach znak.

Ślad jest :
-zaczerwieniony długo się utrzymuje (skóra bardzo wrażliwa)
-lekko różowy i szybko znika (skóra normalna)
-bez śladu (skóra odporna)
-biały (skóra jest przesuszona )
Stan naszej skóry,zależy od czynników genetycznych, wieku, klimatu, środowiska, sposobu odżywiania, napięcia nerwowego, napromieniowania słonecznego oraz sposobu pielęgnacji.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Chomiczynka dnia Pon 12:54, 01 Mar 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chomiczynka
Expert
Expert



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 1150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dąbrowica_małopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:55, 01 Mar 2010    Temat postu:

W gabinetach kosmetycznych do badania rodzaju cery stosuje się także różnego rodzaju aparaty:
Lampa Wooda - za jej pomocą kosmetyczka może ocenić rodzaj cery, w świetle tej lampy widoczne są miejsca w których cera jest tłusta, sucha, dobrze nawilżona, wyraźniej zaznaczają się także przebarwienia.
Mikrokamera - za pomocą tego urządzenia kosmetyczka może obejrzeć skórę na ekranie monitora, mikrokamera daje powiększenie obrazu 200 x ,bardzo wyraźnie widać naczynka, rozszerzone pory, zaskróniki, łuszczący się naskórek, znamiona i przebrawienia, obraz z mikrokamery możesz także sama zobaczyc w trakcie badania.
Dermatoskop -służy do mikroskopii powierzchni skóry z zastosowaniem powiększenia około 10x. Dermatoskopu można używać do rutynowych badań barwnikowych zmian skórnych. Dermatoskop daje w 10-krotnym powiększeniu obraz zmiany barwnikowej, uprzednio pokrytej olejem parafinowym, olejem oliwkowym, dezynfekującym aerozolem lub innym podobnym płynem. Oglądana zmiana skórna jest oświetlona diodami. Dermatoskopy wykorzystywane są raczej przez dermatologów ponieważ kosmetyczka widząc znamiona na skórze klientki nie zajmuje się ich dalszym diagnozowaniem a jedynie poleca klientce konsultację z dermatologiem.
Pehametr - służy do mierzenia odczynu skóry - dzięki temu urządzeniu można zbadać pH skóry i stwierdzić czy odczyn jest prawidłowy (lekko kwaśny w granicy 4,7-5,5).
Korneometr - służy do pomiaru poziomu nawilżenia warstwy rogowej naskórka.
Kutometr - aparatem tym można zmierzyć poziom napięcia i elastyczności skóry.
Ewaporimetr -urządzenie diagnostyczne służące do pomiaru TEWL - transepidermalnej (przeznaskórkowej) utraty wody. Aparat wyposażony jest w głowice mierzące objętość wydzielanej przez skórę pary wodnej.
Ebumetr (sebumetr) -aparatem tym możemy zmierzyć poziom natłuszczenia skóry.
Meksametr - służy do pomiaru zawartości melaniny i hemoglobiny w skórze.
Profilometr - ocenia głębokość zmarszczek, służy do analizy struktury skóry.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Chomiczynka dnia Pon 12:57, 01 Mar 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ryba_2000
Administrator
Administrator



Dołączył: 28 Wrz 2009
Posty: 2251
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 25 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sępólno Kr.
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 15:32, 01 Mar 2010    Temat postu:

Ja niestety mam bardzo cuchą cere Sad Zawsze musze nosić przy sobie jakiś krem nawilżający bo wyglądam strasznie, zwłaszcza latem. Ech... ale co zrobić... Sad Jedynym plusem jest to że nie mam wyprysków na twarzy Smile tylko od czasu do czasu coś się pojawi.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chomiczynka
Expert
Expert



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 1150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dąbrowica_małopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 16:19, 01 Mar 2010    Temat postu:

ja mam ta mieszna,ale czolo nie wchodzi w tzw. strefe T i jest suche, maskarycznie sie skora luszczy jak nie pamietam o codziennym nawilzaniu. a na dodatek jeszcze dochodzi typ naczyniowy... strasznie problematyczna jestem Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
ViolaP.
rozkrecam sie
rozkrecam sie



Dołączył: 09 Sty 2010
Posty: 219
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Bielsko-Biała
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:56, 03 Mar 2010    Temat postu:

ja mam mieszaną, naczyniową, wrażliwą... i nie wiem za bardzo jak sie za nią zabrać jak rano wstaje ale chyba nie jest to takie straszne bo nie dzieje mi się nic strasznego...byle by się to na mnie nie odbiło za pare lat... Smile

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chomiczynka
Expert
Expert



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 1150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dąbrowica_małopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:26, 03 Mar 2010    Temat postu:

odbic to sie nie odbije nie wiadomo jak drastycznie Smile przeciez dawniej kobiety to sie tak nie zajmowaly jaki maja rodzaj cery itp i zyly Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
krola
VIP
VIP



Dołączył: 20 Wrz 2009
Posty: 1515
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Lipno
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:31, 03 Mar 2010    Temat postu:

ja mam chyba tłustą

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chomiczynka
Expert
Expert



Dołączył: 12 Sty 2010
Posty: 1150
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Dąbrowica_małopolska
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:33, 03 Mar 2010    Temat postu:

w naczyniowej jak dla mnie najbardziej jest wkurzajace, ze wystarczy, ze pije/jem cos goracego i zaraz czerwienieje na twarzy

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
4nails
rozkrecam sie
rozkrecam sie



Dołączył: 30 Sie 2010
Posty: 123
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:57, 29 Gru 2010    Temat postu:

Ja też mam suchą cerę,dlatego zawsze noszę przy sobie krem nawilżający do rąk oraz do twarzy. To problem który pojawia się głównie zimą,czyli pękające naczynka... Taka przypadłość tej cery.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
żanetka
NEW
NEW



Dołączył: 15 Lut 2011
Posty: 13
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:06, 19 Lut 2011    Temat postu:

myślałam, że mam normalną

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
karolgrzelak10
NEW
NEW



Dołączył: 12 Mar 2015
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Czw 12:59, 12 Mar 2015    Temat postu:

Najgorsza z nich to chyba cera zniszczona, bo trudno ją później odbudować.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
farmazon4
NEW
NEW



Dołączył: 02 Maj 2015
Posty: 4
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nasielsk
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 10:50, 06 Maj 2015    Temat postu:

Dzięki za info

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Nobuko
...kazdy kiedys zaczynal ...
...kazdy kiedys zaczynal ...



Dołączył: 30 Maj 2014
Posty: 88
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 9:40, 16 Maj 2016    Temat postu:

Bardzo dobrze typy cery i jej potrzeby opisała Alina Rose- polecam jej blog.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
MyDevil
NEW
NEW



Dołączył: 04 Sie 2016
Posty: 5
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Radom
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 18:54, 17 Sie 2016    Temat postu:

Dzięki za posto. Bardzo mi to pomogło

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
lusterka
NEW
NEW



Dołączył: 21 Paź 2016
Posty: 11
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:53, 23 Paź 2016    Temat postu:

Ja mam mieszaną, sama nie wiem czy najgorzej mam czy powinnam się cieszyć. W końcu kawałkami jest normalna Smile Jak ją pielęgnować znalazłam tutaj fajne rady [link widoczny dla zalogowanych] rzeczywiście krem to podstawa pielęgnacji, od kiedy dobrałam sobie właściwy o wiele lepiej moja skóra wygląda.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.twojepaznokcie.fora.pl Strona Główna -> Pielegnacja Twarzy I Dloni Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Programosy.
Regulamin